wtorek, 16 kwietnia 2019

Notatki prowincjonalne [2.]







Łuków, kapliczka przydrożna z 1927 roku, ul. Międzyrzecka; marzec 2018 r.; skan z negatywu Ilford Pan 100; aparat Canon EOS-1n RS, obiektyw Canon Lens EF 50mm 1:1.8 II.



Napis na tablicy fundacyjnej: " FUNDATORZY / PIOTR I ANTONINA / MŁŻ. KIZEWETRZY / DN. 16 MAJA 1927".
Wizerunek Matki Boskiej Niepokalanej posadowiony na kuli, która wspiera się na postumencie ozdobionym płaskorzeźbionym medalionem z wizerunkiem ukoronowanej cieniem głowy Jezusa. Kapliczka, usytuowana przy jednej z głównych dróg wylotowych z Łukowa - w kierunku Międzyrzeca Podlaskiego - przy skrzyżowaniu z lokalnymi drogami była historycznie punktem orientacyjnym, informujących przyjezdnych, że zbliżają się do centrum miasta. Miała witać i żegnać podróżnych, a także obejmować ich swoją opieką w trakcie podróży. Zapewne intencja ufundowania i budowy tej kapliczki była związana z jakimiś ważnymi wydarzeniami w rodzinie darczyńców (może coś więcej wiedzą na ten temat lokalni historycy).
Monument zlokalizowany pierwotnie na przedmieściach stopniowo został wchłonięty przez rozwijające się miasto, w tle widać bloki mieszkalne. Później Matka Boska stała się opiekunką samochodów parkujących na pobliskim parkingu przy markecie TESCO, chroniąc dobre samopoczucie ich właścicieli w trakcie zakupów. Symbolicznie stała się patronką świątyni, ale nie stworzonej przez Jej Syna, ale tej stworzonej przez kupców, wygnanych ze Świątyni przez Jej Syna, którzy po wiekach przyszli, aby objąć ich działania cieniem Jej niebiańskiego płaszcza. Taka podlaska hiperbola przestrzenna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz